Před 60 lety agenti Mosadu zatkli Adolfa Eichmanna. Z Argentiny ho propašovali jako stevarda

Před šedesáti lety zatkli agenti izraelské rozvědky Mosad v Argentině Adolfa Eichmanna. Jeden z hlavních strůjců nacistické genocidy Židů skončil na popravišti v Izraeli o dvanáct let později. Tak zvané lovce nacistů si připomínají nejen Izraelci. Dodnes fascinuje i světové filmové tvůrce.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adolf Eichmann před izraelským soudem

Adolf Eichmann před izraelským soudem | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Adolf Eichmann se pod falešnou identitou dostal v roce 1950 jako humanitární azylant do Argentiny. Izraelská zpravodajská služba Mosad na jeho identifikaci pracovala několik let. Nakonec si v březnu 1960 byla natolik jistá, že poslala své agenty do Argentiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 60 lety agenti Mosadu zatkli v Argentině jednoho z hlavních tvůrců holocaustu Eichmanna. Více si poslechněte v příspěvku Štěpána Macháčka

Hodně zajímavý byl transport Eichmanna do Izraele, protože v té době Argentina nacistické zločince nevydávala, takže izraelský premiér David Ben Gurion rozhodl, že Eichmanna je potřeba do Izraele unést. Agenti Mosadu a také kontrarozvědky Šin bet 11. května 1960 nacpali Eichmanna nedaleko jeho bydliště na okraji Buenos Aires do auta.

Po asi týdnu potvrzování jeho identity v konspiračním bytě v Buenos Aires mu lékař Mosadu podal sedativa a nakonec ho převlékli za stevarda izraelské letecké společnosti El Al a tím pádem bez podezření personálu letiště ho propašovali na palubu letadla a i do Izraele. Zajímavé je, že letěl stejným letadlem, kterým pár dní předtím přicestovala do Argentiny izraelská delegace na oslavu 150 let nezávislosti Argentiny na Španělsku.

Jeden z hlavních tvůrců holocaustu Adolf Eichmann | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

Po příletu do Izraele potom čekal Eichmanna velice bedlivě sledovaný soud a po dvou letech soudu také šibenice.

Na dopadení Eichmanna se podílel hlavně lovec nacistů Cvi Aharoni, což byl původem německý Žid a později agent Mosadu. Ten v Argentině Akci Eichmann řídil. Dokonce se pokoušel dostat ve stejnou dobu další velkou rybu. Chtěl, aby jak Eichmann, tak Josef Mengele – nechvalně známý Anděl smrti z Osvětimi – přiletěli do Izraele stejným letadlem. To se ale nepodařilo. Mengele nakonec zemřel v roce 1979 v Brazílii nepotrestaný za své nacistické aktivity.

Lovci nacistů

Pokud jde o lovce nacistů, tak určitě nejznámější je Simon Wiesenthal s manželkou Cylou. Wiesenthal poté, co byl osvobozený z koncentračního tábora Mauthausenu, tak ihned začal dokumentovat jména nacistů od strážců koncentračních táborů po důstojníky Gestapa a skutečně několik významných jich přivedl před soud. V 60. letech Wiesenthal založil ve Vídni dokumentační centrum Asociace židovských obětí nacistického režimu a stal se také později agentem Mosadu.

Před 80 lety přijely do Polska první transporty Židů. Pracovní tábor museli vybudovat za vlastní peníze

Číst článek

Z důležitých nacistických zločinců jmenuji třeba Karla Silberbauera, kterého právě Wiesenthal vystopoval. Byl to důstojník Gestapa, který zatkl Annu Frankovou. Nebo třeba Franze Stangla, který byl velitelem táboru Treblinka-Sobibor.

Tohle byla celá řada lovců nacistů, kteří právě významné osobnosti holocaustu a nacistického režimu nakonec vystopovali. Nutno říci, že pro Izraelce je dopadení pachatelů zvěrstev z doby holocaustu vždy velkou prioritou.

Lovci nacistů jsou stále tématem pro filmové tvůrce. Třeba právě teď běží americký seriál Hunters (Lovci) – v hlavní roli je Al Pacino – a ten právě pojednává o skupině lovců nacistů, kteří působili v 70. letech ve Spojených státech. Zápletky jsou založené na některých skutečných událostech.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme