Sportovní výkony se neustále posouvají vpřed. Aktivních dětí ale ubývá

Překročit svůj vlastní stín, dokázat ještě něco víc - to je předsevzetí, které pomáhá mnoha sportovcům zvládat tréninkovou dřinu a dosahovat lepších výkonů. Nakolik se ale takováto filozofie, odvozená od klasického Coubertinova hesla "citius, altius, fortius" dotýká nás, obyčejných smrtelníků?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na kladenském stadionu Sletiště se konala akce Atletika pro děti

Na kladenském stadionu Sletiště se konala akce Atletika pro děti | Zdroj: ČTK

Podle nedávno zveřejněné studie, kterou vypracoval Francouzský institut pro biomedicínu a epidemiologii ve sportu, přijde čas, kdy se špičkoví sportovci ocitnou na hranici lidských možností a nebudou už schopni dále zlepšovat světové rekordy.

Některé výkony se prý nepodaří překonat už nikdy, tvrdí autoři zmíněné studie a jako příklad uvádějí současný rekord v běhu žen na 100 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

S kondicí nemalého procenta žáků a studentů to jde od pěti k nule

Těžko posoudit, nakolik budou tyto prognózy fungovat v praxi - to údajně zjistí až ten, kdo se dožije roku 2060.

Ale jen tak mě při pročítání této vědecké vize napadlo: Jaká škoda, že se zatím nikdo nepokusil prozkoumat to, co je protipólem hranice lidských možností - tedy to, čemu by se dalo říkat "hranice lidské lenosti a pohodlnosti".

Místo Čecha si lepí na zdi Harryho Pottera. Vztah dětí ke sportu se rapidně zhoršil

Číst článek

Ony pomyslné nůžky mezi výkony špičkových sportovců a běžnou populací se totiž rozevírají stále víc. Velmi dobře to je patrné třeba mezi dětmi školou povinnými.

"Mládež je v současné době bohužel čím dál línější. A to je problém, který podle mě v naší době těžko zastavíme," tvrdí na základě mnohaletých tělocvikářských zkušeností olympijská medailistka ze zimních her v Sarajevu Květa Pecková. A jsou tu i další skeptické hlasy.

"Když se podíváte například na děti ve věku deset let, tak vidíte, že značně poklesly jejich tělesné dovednosti," říká dlouholetá tajemnice Asociace plaveckých škol Jana Boubínová.

A bývalá plavecká reprezentantka Ilona Hlaváčková-Kudrnáčová, která se po skončení aktivní činnosti začala věnovat trenérské práci s dětmi, k tomu dodává.

Dětem chybí motivace

"Je pravda, že motivace dnešním dětem velmi chybí. Chybí jim motivace pro to, aby byli dobří a zlepšily se. Pro mě je to někdy nepřekonatelné úsilí, které chce velkou trpělivost," vysvětluje.

Řečeno stručně - s kondicí nemalého procenta žáků a studentů to jde od pěti k nule. Což ovšem pro sběratele sportovních perliček nikdy nebude tak zajímavé jako velké rekordy a medaile, jako dopingové aféry nebo fotbalové přestupy za mnohamiliónové částky. Bohužel.

Aleš Procházka, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme