Projekt Duální kariéra pomáhá sportovcům s uplatněním po skončení aktivní kariéry

Českou republiku reprezentují v zahraničí. V jejich barvách získávají na nejrůznějších akcích medaile a tituly. Veškerý svůj čas věnují tvrdé práci a tréninku. Po skončení kariéry ale vrcholoví sportovci znovu stojí na startovní čáře. Jejich situaci jim má ulehčit projekt Duální kariéra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské kruhy

olympijské kruhy | Foto: Robert Mikoláš

Na prvním místě je to otázka budoucí profese. Proto pro vrcholové sportovce Český olympijský výbor připravil ve spolupráci s Mezinárodním olympijským výborem program komplexní podpory po ukončení aktivní kariéry.

„Programy začínáme testovat. Sportovci se učí poznat svoje silné stránky. Jak využít to, co díky své kariéře zažili, naučili se. Jak získat kontakty a jak s nimi pracovat,“ uvedla manažerka projektu Kateřina Neumannová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Neumannová a Tomáš Verner představují projekt Duální kariéra

„Po dohodě s panem Kejvalem jsem si tento projekt vzalo jako téma, na kterém budu pracovat, protože jsem pár let působila v Evropské komisy sportovců, kde jsem získala nějaké zkušenosti,“ vysvětlovala olympijská vítězka v běhu na lyžích.

Největším problémem sportovců je skutečnost, že postrádají praxi.

„Když končí s kariérou, tak jim je někdy i 35 let a při vstupu do pracovního procesu jsou znevýhodněni vůči svým vrstevníkům. Školitel Patrick Glennon se jim snaží vysvětlit, jak svoje minusy překlopit do plusu. Jak vlastnosti, které úspěšní vrcholoví sportovci mají, využít při vstupu do pracovního režimu.“

Program Duální kariéry je založen na třech pilířích - vzdělávání, poradenství a přímé umisťování na trhu práce. Podle krasobruslaře Tomáše Vernera je situace pro sportovce v Česku daleko složitější než v jiných zemích.

„Na Západě si lidé uvědomují hodnotu sportovců a potencionálu, který se během sportovní přípravy a závodění buduje. Jsou to hodnoty, které firmy jen velmi těžko naleznou v lidech, co pouze studovali školu. Sportovci přináší něco úplně nového, co se nedá jen tak nastudovat,“ srovnává Tomáš Verner.

Zlepšení situace sportovců končících kariéru vidí Verner i v přístupu školního systému. „Bavíme se sice o tom, co bude po kariéře, ale jde také o to, že by se školní systém měl zamyslet nad tím, jak se ke sportovcům chovat,“ soudí.

A kdy vlastně sami sportovci začínají přemýšlet o tom, že je třeba přemýšlet nejen o evropském nebo světovém šampionátu, případně olympijských hrách?

„Nikdy není brzo začít. Zjišťovat si informace, potkávat zajímavé lidi a zjistit směr, jakým se ubírat. Určitě nebudu hrát ještě deset let, a to je hodně krátká doba, která uteče jako voda. Je třeba myslet na zadní vrátka,“ varuje basketbalová reprezentantka Kateřina Elhotová.

Olympijští partneři mají ulehčit financování

Projekt od roku 2005 oslovil přibližně 1500 sportovců z celého světa. V České republice se ovšem začal připravovat až v loňském roce, po vzniku nové Komise sportovců ČOV. Finanční náklady jsou podle Neumannové zatím minimální, k čemuž by měla přispět i spolupráce s partnery olympijského týmu.

„Projekt zatím nestál nic. Do budoucna něco stát bude. Náklady na provoz a specializovaná školení tam budou, ale ne nějak závratné,“ je přesvědčena manažerka projektu Duální kariéra Kateřina Neumannová.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme