Američané otočili duel s Rakouskem a vyhráli 5:3. Norsko zdolalo Slovince

Hokejisté Spojených států amerických zvládli vstup do mistrovství světa, když ve svém prvním utkání porazili v Helsinkách Rakousko 5:3. O vítězství ale museli Američané tvrdě bojovat, po první třetině totiž s Rakouskem o gól prohrávali. Rozhodující byla pro výsledek druhá třetina, ve které se Spojené státy čtyřikrát gólově prosadily. Norsko udrželo náskok nad Slovinskem a vyhrálo 3:1.

Hokejisté USA na mistrovství světa zdolali Rakousko, byť po první třetině prohrávali | Zdroj: Reuters

Američané udeřili ve druhé třetině

Rakušané favorizované Američany v úvodu utkání pořádně zaskočili. V 5. minutě šli totiž do vedení poté, co se dostali k puku po špatné rozehrávce USA v obranném pásmu a Manuel Latusa se ranou z příklepu trefil přesně nad lapačku gólmana Bishopa.

Uběhlo jen 40 vteřin a Rakousko senzačně vedlo dokonce o dvě branky. K odraženému puku se před Bishopem dostal Daniel Welser, jenž neměl problém trefit odkrytou bránu.

Emoce a nasazení se na MS rodí automaticky, říká obránce Nakládal

Otřesení Američané dokázali v polovině první třetiny snížit, když přesilovou hru využil David Moss, do kabiny šli ale s jednogólovým mankem. V prostřední dvacetiminutovce pak ovšem přišla americká smršť, která přinesla obrat v utkání.

Ve 24. minutě srovnal na 2:2 Erik Johnson, v polovině utkání se Američané poprvé v zápase dostali do vedení, když gólman Starkbaum jen vyrazil puk před sebe a Tim Stapleton trefil prázdnou bránu. O minutu a půl později dokonal obrat čtvrtým gólem do rakouské sítě Aaron Palushaj.

Švédsko bude hrát proti Česku ‚doma‘, to ale může být dvojsečné

Rakousko se ještě nevzdalo a ve 34. minutě duelu snížilo na rozdíl jedné branky, když Američané propadli v obraně a David Schuller protlačil puk pod betonem Bishopa za brankovou čáru. V závěru druhé třetiny ovšem vrátil USA dvoubrankové vedení svým druhým gólem v zápase Erik Johnson, který zároveň uzavřel střelecký účet utkání.

Nory spasil Bastiansen

Norové položili základy úspěchu proti Slovinsku už v samotném úvodu utkání, od jeho začátku uplynulo jen 52 vteřin a Norsko vedlo po trefě Anderse Bastiansena, který se přesně trefil mezi betony gólmana Kristana, 1:0.

Do dvoubrankového vedení se Norové dostali v 15. minutě, v samostatném úniku se dokázal podruhé v zápase prosadit Bastiansen. Slovinsko sice v samotném závěru první třetiny snížilo gólem do šatny, o který se postaral Žiga Jeglić, ale Norsko těsný náskok drželo. V závěru neproměnil trestné střílení Hansen, ale při power-play Slovinska pak upravil na konečných 3:1.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina B (Helsinky):

USA - Rakousko 5:3 (1:2, 4:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. Moss (Faulk, P. Stastny), 24. Johnson (Bjugstad, Kristo), 30. Stapleton (LeBlanc, Faulk), 31. Palushaj (Kristo, Bjugstad), 39. Johnson (McBain, LeBlanc) - 5. Latusa (Hundertpfund), 6. Welser (M. Iberer), 34. Schuller (Peintner, Lukas). Rozhodčí: Johansson (Švéd.), Rantala (Fin.) - Blümel (ČR), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 1:3. Využití: 2:0. Diváci: 8202.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.
Rakousko: Starkbaum - Pöck, Lakos, Unterluggauer, F. Iberer, Schumnig, Lukas, Klimbacher, Altmann - Welser, Schuller, M. Iberer - Raffl, Koch, Vanek - Latusa, Hundertpfund, Baumgartner - Peintner, Oberkofler, Herburger. Trenér: Manny Viveiros.

Skupina A (Stockholm):

Norsko - Slovinsko 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Bastiansen (K. A. Olimb, M. Olimb), 15. Bastiansen (M. Olimb, K. A. Olimb), 60. Hansen (Forsberg) - 20. Jeglič (Tičar). Rozhodčí: Baluška (SR), Kaval (USA) - Dahmén (Švéd.), Dehaen (Fr.). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 3832.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Sörvik, Solberg - Skröder, Hansen, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Holtet, Forsberg, Röymark - Spets, Ask, Roest - Martinsen. Trenér: Roy Johansen.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Kranjc, Kovačevič, Tavželj, Pavlin, Pretnar - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít