Způsob realizace ‚fotbalové spravedlnosti‘ je zatím nejasný

Ve fotbale se blýská těžko říct zda na lepší, každopádně ale na nové časy. Pravidlová komise IFAB totiž schválila na včerejším zasedání Mezinárodní fotbalové federace FIFA zavedení technologií, které mají pomoci rozhodčím při posuzování nepřehledných gólových situací na brankové čáře. Revoluční čin původně hodně staré myšlenky se začne realizovat letos v prosinci na japonském mistrovství světa klubů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Germany's Lukas Podolski scores the opening goal during the Euro 2012 soccer championship Group B match between Denmark and Germany in Lviv, Ukraine, Sunday, June 17, 2012. (AP Photo/Michael Probst)

Germany's Lukas Podolski scores the opening goal during the Euro 2012 soccer championship Group B match between Denmark and Germany in Lviv, Ukraine, Sunday, June 17, 2012. (AP Photo/Michael Probst) | Zdroj: ČTK

Pryč jsou tak zřejmě kontroverzní situace, kterými byl od památného finále světového šampionátu v roce 1966 fotbalový fanoušek sycen poměrně často. To, co spolehlivě funguje v hokeji nebo tenise, si nyní našlo cestu i do, v tomto ohledu řekněme trochu konzervativní, fotbalové společnosti.

„Oficiálně chceme tyto technologie využít poprvé při prosincovém Mistrovství světa klubů v Japonsku. Pokud se osvědčí, budou nám pomáhat i příští rok na Konfederačním poháru a na mistrovství světa 2014. Bude to dlouhá cesta, jejíž výsledky budeme pravidelně vyhodnocovat. Jsme si ale jisti, že je správná a že povede k ještě větší prestiži a kvalitě fotbalu,“ vyhlíží světlou fotbalovou budoucnost generální sekretář FIFA Jérome Valcke.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravidlová komise IFAB posvětila používání technologií ve fotbale

Jakými prostředky se bude nyní nastolená ‚fotbalová spravedlnost‘ realizovat, ale zatím není přesně dané. Ve hře je videotechnologie tzv. jestřábího oka, která se využívá v tenise, nebo také využití speciálních čipů, které by se zabudovaly do samotných míčů.

„Přesnější by byl ten čip, protože třeba na mistrovství Evropy jsme viděli, že i když by kamera byla přesně nad brankovou čárou, může tam být míč třeba o centimetr, a to nemusí ani kamera zaznamenat,“ přiklání se předseda pravidlové komise české fotbalové asociace Jiří Kureš raději k možnosti čipování míčů.

Ať tak či onak, jasno je o tom, že celá záležitost se bude týkat zatím pouze posuzování sporných brankových situací, nikoliv faulů, ofsidových či jakýchkoliv jiných situací.

Anglická Premier League přitom zmíněné technologie chce začít testovat už od příští sezóny. Neodradí ji od toho ani fakt, že náklady na instalaci podobných technických novinek přitom sahají až k hranici pěti milionů českých korun na jeden stadion. Ano, i spravedlnost něco stojí - a fotbal není výjimkou.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme