Hattrick Ordoše pomohl Českým Budějovicím otočit zápas se Spartou, Liberec porazil Mladou Boleslav

Hokejisté vedoucích Pardubic mají po 40. kole Tipsport extraligy náskok na druhou Spartu již osm bodů, navíc odehráli o dva zápasy méně. Dynamo dnes zvítězilo v Litvínově 3:1, zatímco Pražané prohráli v Českých Budějovicích 3:5. Poslední Kladno i nadále ztrácí na třináctou Mladou Boleslav pět bodů, Rytíři ale mají tři utkání k dobru.

Praha (Aktualizováno: 21:33 26. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Milan Doudera a Brant Harris slaví gól

Hokejisté Milan Doudera a Brant Harris slaví gól | Foto: Václav Pancer | Zdroj: Profimedia

Pražanům se přitom vydařil úvod utkání. Již po 14 sekundách otevřel skóre Jan Buchtele, jenž doklepával odražený puk do odkryté budějovické branky. Jihočeši poprvé vážně ohrozili Josefa Kořenáře až v 7. minutě díky důslednému forčekingu Jáchyma Kondelíka. Brankáři Sparty poté po střele Martina Beránka pomohla tyč.

Z protiútoku mohl zvýšit Vladimír Sobotka, ale výborně zasáhl Dominik Hrachovina. Při vyloučení Němečka mohl vyrovnat Kondelík, jenže příliš váhal se zakončením. Ve 13. minutě si budějovická obrana špatně rozebrala útočící hráče a Němeček zvýšil vedení hostů.

Klíčová druhá třetina

Na začátku druhé části využili domácí velmi rychle přesilovku pět na tři. Ze skrumáže se prosadil Jan Ordoš. Zbytek klasické početní výhody hráči Motoru promarnili, ale brzy poté Brant Harris v mezikruží ukázkově tečoval střelu Ondřeje Kachyni od modré čáry a vyrovnal.

Budějovičtí výrazně ožili a blízko třetí branky byl Harris, Kořenáře ale nepřekonal. Pražané si následně zahráli přesilovku a přesně střílející Filip Chlapík jim vrátil vedení. Vyrovnat mohl Beránek, ale podařilo se to až ve 32. minutě Ordošovi, jehož trefu si museli rozhodčí ověřit u videa.

Ve 43. minutě měl gól na hokejce Petr Hauser, ale Hrachovina zachoval klid a zneškodnil jeho akci. Skórovat mohl také sparťanský kapitán Michal Řepík, jenže mu nevyšla střela a v rychlém přenesení hry na opačnou stranu naopak zaúřadoval budějovický kapitán Milan Gulaš, který v samostatném průniku obelstil dva obránce a střelou po ledě i klečícího Kořenáře.

Sparta zvyšovala tlak a zavírala soupeře v jeho pásmu, domácí ale bránili pozorně. Více než dvě minuty před koncem sáhli hosté k power play a domácí Ordoš završil hattrick střelou do prázdné branky.

Regionální souboj i počtvrté pro Bílé Tygry

Zatímco Bruslaři dvě úvodní přesilové hry zápasu využít nedokázali, hostům stačilo ke skórování devět vteřin jejich první početní výhody. Po nich se prosadil přesnou tečí Tomáš Filippi. Druhou přesilovku sice Liberec přetavit v gól nedokázal, ale čtyři vteřiny po jejím skončení hosté využili výhodného postavení v útočném pásmu ke druhému gólu. Jako poslední se puku dotkl Michal Birner.

Ve druhé třetině byl k vidění jediný gól a opět inkasovali domácí. Vydařenou individuální akcí se prezentoval Adam Najman, který na konci zasunul puk mezi betony Jana Růžičky. Středočeši se sice snažili o snížení, Tygry v prostřední třetině přestříleli.

První zajímavá příležitost třetí třetiny už gólem za zády libereckého gólmana skončila. Závora si v předbrankovém prostoru našel odražený puk po střele Filipa Pavlíka a připsal si druhý gól probíhající sezony.

Bruslaře branka nabudila a ve zbytku zápasu se tlačili za vyrovnáním, hosté si ale výsledek dokázali zkušeně pohlídat. Naopak se dokázali ještě jednou sami prosadit, když se do odkryté klece při boleslavské závěrečné hře bez brankáře trefil Jaroslav Vlach.

40. kolo hokejové Tipsport extraligy:

HC Verva Litvínov - HC Dynamo Pardubice 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Kirk (Jaks) - 24. Pánik (L. Sedlák, J. Kolář), 32. L. Sedlák (Vála, Hyka), 60. Pánik. Rozhodčí: Sýkora, Jaroš - J. Svoboda, Hynek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5114.

Banes Motor České Budějovice - HC Sparta Praha 5:3 (0:2, 3:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 21. Ordoš (Kubík, Gulaš), 23. Harris (Kachyňa, M. Beránek), 32. Ordoš (Kondelík, Gulaš), 49. Gulaš (Kachyňa, Hrachovina), 60. Ordoš (Kubík, Kondelík) - 1. Buchtele (Chlapík, Horák), 13. Němeček (Chlapík, Buchtele), 27. Chlapík (Kempný). Rozhodčí: Šír, Obadal - Zíka, Axman. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. Helewka (Kundrátek, Cienciala), 37. Dravecký (Čacho), 49. M. Růžička (D. Voženílek, Nestrašil). Rozhodčí: A. Jeřábek, Vrba - Blažek, Lederer. Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4434.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 57. Pospíšil (Flek), 58. Gazda (Kos, Pospíšil), 64. Flek (Kollár, Gazda) - 27. Perret (T. Pavelka, Eberle), 42. Eberle (Šťastný, Jank). Rozhodčí: Kika, Ondráček - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7036.

BK Mladá Boleslav - Bílí Tygři Liberec 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 42. Závora (F. Pavlík, O. Roman) - 12. Filippi (Faško-Rudáš, A. Najman), 15. Birner (Flynn, Bulíř), 24. A. Najman, 60. Vlach (Filippi). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Gerát, Špůr. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 3874

Rytíři Kladno - HC Olomouc 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Jarůšek, 40. Sideroff (Klepiš, Smoleňák) - 9. Menšík (Ministr), 18. Kusko (Orsava, J. Knotek), 38. Sirota (Navrátil). Rozhodčí: Hradil, Pilný - Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 2138.

Čtvrteční předehrávka:
HC Energie Karlovy Vary - HC Vítkovice Ridera 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. Kalus (Claireaux, Auvitu), 23. Šoustal (Grman, Vondráček), 59. Rihards Bukarts (L. Kovář, Claireaux). Rozhodčí: Šindel, Mejzlík - Gerát, Brejcha. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 3527.

Tabulka Tipsport extraliga 2023/2024 (PLATNÉ K 13. 5. 2024)