Majitel Sparty navštívil při utkání s Brnem kabinu rozhodčích, v minulosti padla za podobný čin pokuta

Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský zašel o přestávce nedělního ligového zápasu mezi jeho týmem a Brnem za doprovodu hlavního pořadatele Romana Duška do kabiny rozhodčích. Z oficiálního zápisu o utkání vyplývá, že Křetínský žádal o vysvětlení dvou herních situací. Pražané se k tomu nevyjádřili.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalisté Sparty a Brna v diskuzi s rozhodčím

Fotbalisté Sparty a Brna v diskuzi s rozhodčím | Zdroj: ČTK

Zpráva rozhodčího Marka Radiny neuvádí, jaké konkrétní situace chtěl Křetínský vysvětlit. V úvodním dějství se odehrály dvě sporné akce. Sparta od 17. minuty prohrávala 0:1 po brance svého bývalého útočníka Jakuba Řezníčka.

Sparta se po výhře nad Brnem drží v tabulce těsně za Slavií, v boji o čtvrté místo uspěli Bohemians

Situaci ještě přezkoumával videorozhodčí. Hlavní sudí Radina v pozápasovém rozhovoru pro O2 TV řekl, že žádný záběr neprokázal ofsajd, proto byla branka uznána.

Letenští následně brankami ve 20. a 24. minutě obrátili skóre. V 39. minutě nastala další sporná situace. Tomáš Čvančara ve skluzu neusměrnil nahrávku Jana Kuchty do sítě, po zmatcích při odkopu sice míč přešel brankovou čáru, Radina ale kvůli údajné ruce domácího útočníka gól neuznal. Situace ještě zkoumalo video, původní verdikt ale platil.

„Zahrání rukou bylo bezprostředně před vstřelením branky, proto podle našeho názoru nemohla být na hřišti uznána. Počkali jsme, až byl míč v brance celým objemem. Potom jsme rozhodli, jak jsme rozhodli. Žádný záběr neprokázal, že by to ruka nebyla. Proto branka nemohla být uznána,“ prohlásil Radina.

Křetínský následně o přestávce v doprovodu hlavního pořadatele Duška zašel za rozhodčími. „Slušnou formou požádal o vysvětlení dvou herních situací a následně kabinu rozhodčích opustil,“ uvedl Radina ve zprávě.

Domácí čtyři minuty po přestávce zvýšili na konečných 3:1. Také trefou Tomáše Wiesnera se kvůli možnému ofsajdu zabýval videorozhodčí. Podle Radiny ale stejně jako u Řezníčkova gólu nešlo postavení mimo hru prokázat, proto tedy branka platila.

Peltova návštěva za 100 tisíc

Podobná situace jako s Křetínským se odehrála v srpnu 2021. Tehdy disciplinární komise Ligové fotbalové asociace udělila Jablonci pokutu 100 tisíc korun za vstup šéfa klubu Miroslava Pelty do kabiny rozhodčích o poločase utkání 3. ligového kola s Bohemians 1905.

Severočeši porušili povinnosti pořadatele tím, že nezamezili vstupu nepovolaných osob k sudím. Sám Pelta se podle komise disciplinárně neprovinil.

Na návštěvu bývalého předsedy Fotbalové asociace ČR v kabině sudích upozornil tehdejší trenér Bohemians Luděk Klusáček. Představitelé Jablonce se bránili, že Pelta na rozhodčí v čele s hlavním Tomášem Klímou nevyvíjel žádný tlak.

S nikým jsem nejednal a jen jsem žvanil, říká Pelta k ovlivňování dotací

Podle tiskového mluvčího Martina Bergmana se šel omluvit za emotivní chování trenéra Petra Rady, kterého se prý vydal následně usměrnit i do domácí kabiny. Zápas skončil remízou 2:2.

Klíma novinářům řekl, že Pelta na rozhodčí nijak netlačil a vyjádřil jim podporu do druhého poločasu. Hlavní sudí domácího funkcionáře požádal, aby kabinu opustil, a ten to respektoval. U rozhodčích se prý Pelta zdržel jen zhruba 15 sekund.

Peltův vstup do kabiny rozhodčích zkritizovaly LFA i komise rozhodčích FAČR, která označila následný postup Klímy za správný. Zároveň vyzvala všechny funkcionáře, aby se vyvarovali podobných návštěv sudích.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 3. 4. 2023)