Zálezlice si stěžují na postup firmy, která stavěla protipovodňovou hráz

Cihly, dlaždičky, kabely, hadry ale i jídelní příbor. To vše našli představitelé Zálezlic na Mělnicku v protipovodňové hrázi u Kozárovické tůně, kterou poničily červnové povodně. Podle starosty obce Jiřího Čížka zvoleného za nezávislé použila firma při stavbě suť, aby ušetřila. Majitel firmy, která hráz v roce 2002 stavěla a teď ji opravuje, tvrdí, že to není pravda. Spor teď řeší investor stavby, povodí Vltavy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla

Zálezlice na Mělnicku jsou znovu pod vodou, ochranná hráz nepomohla | Foto: Filip Jandourek

„Když jsme odebírali vzorky – ještě jsme to stihli, půlka už byla rozbouraná – tak i když to takhle zamaskovali a sklonili, pořád je to tam vidět,“ ukazuje uprostřed poničené hráze starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Stojí v místě, kde hráz chybí, opravovaná část je z boku zasypaná. „Jsou v tom kořeny, jsou v tom kusy cihel, dřeva… Mně se přesně vybavilo to, co se tady dělo v roce 2002, když jsme domy měli vyvezené na placu za obcí. Byla tam velká drtička a materiál se drtil a vozil zpátky do vsi, měl se s ním zarovnat terén,“ popisuje starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Zálezlicích natáčela reportérka Alena Rokosová

Majitel společnosti, která hráz po povodních v roce 2002 stavěla a nyní ji opravuje, Daniel Řehák, popírá, že by firma použila stavební suť. Prý šlo o takzvané podorničí, nicméně veškerý materiál byl podle něj schválený. Na záznam ale mluvit nechce a odkazuje mě na Povodí Vltavy, tedy investora stavby.

„V současné chvíli jsou vlastní práce na opravě hráze pozastaveny. Státní podnik Povodí Vltavy prověří homogenitu stávající boční hráze u Kozárovic geotechnickými metodami. Na základě tohoto vyhodnocení bude stanoven další postup prací,“ říká mluvčí povodí Michaela Pohůnková.

Firma pochybení odmítá

„Podle odborníků je jedna z hlavních příčin toho, že hráz byla rozplavena, právě ten materiál,“ tvrdí starosta Čížek. I to ale majitel firmy Daniel Řehák odmítá. Podle něj se část hráze poničila, protože do ní prorostly kořeny. Souvislost s použitým materiálem odmítá i Povodí Vltavy.

Zálezlice, které se staly symbolem povodní v roce 2002, mají omezené možnosti, jak stavbu ovlivnit. „Zástupce Povodí nám řekl, že do toho nemáme co mluvit, že nejsme účastníky řízení. Tak jsme se obrátili na soudního znalce,“ popisuje Čížek a dodává:

„Pokud tady tato stará hráz zůstane a bude opravena nekvalifikovaným způsobem, budeme iniciovat opravu hráze a může to skončit třeba i podáním trestního oznámení pro obecné ohrožení. Nikdo tady nechce nikoho stíhat, nám jde o to, aby hráz při další velké vodě vydržela.“

Starosta Zálezlic Jiří Čížek při úklidu | Foto: Jana Huzilová

A mluvčí povodí Michaela Pohůnková doplňuje: „Povodí Vltavy ověřuje jakékoli pochybnosti ohledně kvality staveb. Případná prokázaná pochybení provozovatelů jsou pak uplatňována v rámci reklamačního řízení.“

Hráz, která má ochránit část obce Kozárovice, červnové povodně nevydržela. Oproti tomu od loňského podzimu rozestavěná protipovodňová opatření, která jsou zase investicí Povodí Labe, nápor vody vydržela.

Valy porostlé zelení budou mít v nejvyšším bodě přes čtyři metry a dlouhé budou skoro dva kilometry. Obec by měly ochránit před množstvím vody, které přišlo v roce 2002, plus třiceti centimetry navíc.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme