V nové výrobně těstovin v Řevnicích najdou práci lidé s handicapem

V Řevnicích nedaleko Berouna vzniká nová výrobna těstovin. Pracovat by v ní měli lidé jinak obtížně zaměstnatelní. Projekt připravuje občanské sdružení Náruč, které už v Řevnicích provozuje sociální podnik Modrý domeček. Jde o kavárnu i výrobnu dortů, v níž pracují lidé s mentálním postižením nebo duševním onemocněním.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanské sdružení náruč

Občanské sdružení náruč | Foto: Občanské sdružení Náruč

Do kavárny vcházíme s Pavlou Stine. Je to gastroexpertka, která má občanskému sdružení Náruč pomoci s profesionalizací restaurace, kavárny a taky s rozjezdem výrobny těstovin. Než nám připraví kávu, paní Pavla zkušeným okem prohlíží vitrínu s dorty. V kuchyni tu strávila půl roku a tak kontroluje, jestli dbají jejich rad a postupů:

„Každý den jsem přišla, postavila se k plotně, vedle sebe jsem měla klienty nebo terapeuty domečku a prostě jsem tvořila, učila jsem je receptury, ptala jsem se jich na to, jak to chutná hostům kavárny. Prostě jsem se snažila vytvořit něco, co by bylo signifikantní pro tuto kavárnu,“ přibližuje svou pracovní náplň.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projekty občanského sdružení Náruč se v Řevnicích zajímal reportér Petr Kološ

Na pozici paní Stine uspořádalo občanské sdružení Náruč výběrové řízení. Zvítězila i díky svým zkušenostem ze zámoří. Náklady za poskytnuté gastro know-how a roční práci Pavly Stine jdou za nadací Vodafone za jejich projektem Rok jinak. Ten je rozdělený do dvou částí a v té druhé se v Řevnicích právě soustředí na rozjezd výrobny těstovin Pasta Fidli.

„Kromě italské mouky budou těstoviny speciální tím, že se na výrobě budou podílet lidé, kteří jsou hůře zaměstnatelní na pracovním trhu. To znamená, že to budu lidé se sníženou pracovní schopností, starší lidé a potom taky několik pracovních míst je vyhrazeno pro klienty naší neziskové organizace Náruč,“ přibližuje smysl projektu paní Pavla.

Neziskovka plánuje 10 pracovních míst. Kromě těstovin chtějí vyrábět i omáčky. Výrobna měla původně sídlit v budově bývalého nádraží. Kvůli problémům s financováním rekonstrukce ale občanské sdružení hledá jiné místo. Těstoviny by chtěli začít vyrábět nejpozději v říjnu.

Předpokládaný zisk z výroby půjde na provoz občanského sdružení. Financování státem je totiž prý stále komplikovanější a tohle je cesta, která by měla zajistit ekonomickou nezávislost.

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme