V masovém hrobu u Dobronína bylo nejméně 13 lidí

V Dobroníně na Jihlavsku budou dnes rozhodovat o pomníku zavražděných Němců na konci války. Ten chce v obci postavit německá strana, pravděpodobně příbuzní obětí, kteří na úřad poslali žádost s přesným nákresem pomníku. Starosta Dobronína chce spolu s radními rozhodnout, jestli kvůli pomníku vyvolají veřejné referendum.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archeologové

Archeologové | Foto: zdroj: ČT24

Podle publicisty Miroslava Mareše, který se tématem podrobně zabývá, už místní obyvatelé na nález masového hrobu spontánně reagovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Publicista Jaroslav Mareš v Ranním interview Radiožurnálu (8h50).

„Určitý pomník tam spontánně vznikl už několik hodin po prvním nálezu. Místní občané vztyčili dřevěný kříž jako určitý symbol utrpení, které se v místě stalo. Diskuze o důstojném, trvalém pomníku je určitě na místě,“ podotkl Mareš.

Německá strana respektive příbuzní obětí mají nyní zájem k českému kříži postavit svůj vlastní památník. "Oslovili obec Dobronín s žádostí o umístění svého památníku jako připomenutí této události,“ řekl Mareš.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dobroníně natáčela redaktorka Hana Mikulincová.

„Mám tady dopis od občana německé národnosti. Ale nevím, koho zastupuje. To si musím blíž zjistit. Poslal mi sem nákres, že by tady Němci chtěli umístit žulový kříž se jmény lidí, kteří přišli o život v květnu 1945,“ přiblížil starosta obce Dobronín Jiří Vlach.

Podle návrhu by památník neměl stát na louce Budínka, ale na místním hřbitově. Starosta by s umístěním památníku problém neměl. „S tím, že původně bylo řečeno, že ostatky Němců si jejich příbuzní odvezou do Německa,“ podotkl Vlach.


Zvětšit mapu

Pokud bude pomník v Dobroníně skutečně stát, bude na něm napsáno: „Ve zmatcích poválečné doby zaplatilo těchto sedmnáct mužů v květnu 1945 svými životy.“

„Můj osobní názor, jako člověka, který postavil vedle masového hrobu kříž, je takový, že místu uctění památky těchto lidí by příslušelo místo, kde byli zavražděni. A to místo bude ukazovat hrůzu toho, co se tam tenkrát stalo,“ podotkl obyvatel Dobronína Milan Litavský.

V poválečném hrobě zavražděných Němců u Dobronína na Jihlavsku bylo nalezeno nejméně třináct lidí. Příčina jejich smrti je ale stále nejasná. Podle svědectví by tam měli být pochováni němečtí obyvatelé určení k odsunu, které údajně v květnu 1945 ubili tamní Češi.

ak, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme