Stane se z bývalého vojenského areálu v Milovicích vědeckotechnický park, nebo kulturní památka?

Nad budoucností někdejšího vojenského areálu v Milovicích na Nymbursku se stále vznáší řada otazníků. Soukromá firma, která si někdejší vojenské letiště pronajala, tam plánuje vybudovat mimo jiné třeba vědeckotechnický park. Sportovní piloti mají ale úplně jiný záměr. Chtějí, aby se milovické letiště a především jeho hangáry staly kulturní památkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice, vojenský prostor.

Milovice, vojenský prostor. | Foto: Filip Jandourek

V Milovicích kdysi žilo sto tisíc sovětských vojáků i se svými rodinami. Teď velká část někdejšího vojenského areálu připomíná zemi nikoho. Vidět tu můžete staré hangáry, zdevastované panelové domy nebo téměř prázdnou letištní plochu.

Před lety si někdejší letiště pronajala od Středočeského kraje soukromá společnost Mladá RP. Ta má v plánu dát stopku dalšímu chátrání areálu. Původně tu chtěla postavit fotovoltaickou elektrárnu. Z toho ale nakonec sešlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Milovic natáčel redaktor Michal Trnka

„My jsme se zavázali zachovat tu část projektu, která definovala všechny jiné stavby mimo fotovoltaické elektrárny – ať už je to vědeckotechnologický park, lehká nerušící výroba nebo komerční zóna. Dnes se zpátky vracíme k projektu letiště, ale naprosto v minimální podobě,“ vysvětluje za společnost Mladá RP jednatel firmy Lukáš Zach.

Rozvoj tohoto území a vznik nových pracovních míst by uvítal také milovický starosta Lukáš Pilc z ODS:

Vojenský prostor Milovice
- výcvikový prostor byl založen v r. 1904,
- obec Mladá, ležící uprostřed výcvikového prostoru, byla vysídlena v říjnu 1905,
- od r. 1939 prostor využívala německá armáda,
- po r. 1945 tu opět sídlila československá armáda,
- od července 1950 byl vytvořen vojenský újezd Mladá,
- od r. 1968 místo zabrala okupační sovětská vojska,
- dnes slouží pro provoz sportovních letadel, pro pořádání různých akcí, územím prochází několik cyklostezek.

„4,5 tisíce lidí dojíždí do Prahy. To znamená, že u nás v Milovicích nemá kdo utrácet peníze, potřebujeme oživit drobné podnikatele, trošku jim pomoci. To znamená, když budu mít práci v Milovicích, nebudu dojíždět do Prahy, Milovicím se bude lépe dařit.“

Nad budoucností projektu ale stále visí velký otazník. O něj se postarali mimo jiné sportovní piloti, kteří v posledních několika letech našli na bývalém letišti zázemí. Některým se podnikatelský záměr vůbec nelíbí, nebo alespoň bojují za zachování tamních hangárů a odmítají zbourání úlů.

Na ministerstvo kultury dokonce podali žádost, aby stát vyhlásil milovické hangáry za kulturní památku.

„Zaprvé je to silná připomínka okupace v roce 1968. Ty úly vybudovala ruská vojska v 70. letech. Zadruhé to patří ke koloritu kraje, dneska už neoddělitelně. A zatřetí se dá prostor využít k rekreaci všech lidí,“ vyjmenovává několik důvodů Jiří Zítka z Air Klubu Lysá nad Labem.

Milovice, opuštěné chátrající paneláky po Sovětské armádě | Foto: Filip Jandourek

Firma Mladá RP, která je investorem, by se nebránila, kdyby se na seznamu památek objevily maximálně dva hangáry, které by se mohly stát součástí zamýšleného projektu. To, aby byla památkově chráněna téměř celá plocha bývalého letiště, ale odmítá.

„Asi si nějakým způsobem nedokážeme obhájit to, proč zrovna kulturní památka na letišti Milovice. Samo letiště má dost problémů. Tohle asi není rozvojová akce,“ myslí si Lukáš Zach.

Ministerstvo kultury by mělo konečné rozhodnutí vydat do několika týdnů. Mladá RP má jasno. Jakmile bude mít v ruce demoliční výměr, začne přes 300 tamních staveb postupně rovnat se zemí.

Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště | Foto: Filip Jandourek

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme