Sladká specialita, trubička z Hořic na Jičínsku, slaví dvousté narozeniny

Hořické trubičky slaví 200 let. Věhlasná pochoutka se peče v Hořicích na Jičínsku a podle nich tedy dostaly své jméno. Výročí sladké speciality si tam dnes připomíná celé město.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hořické trubičky

Hořické trubičky | Foto: Kubištovy Hořické trubičky - JANKA

Už dvě století si lidé v podkrkonošském městečku Hořice vyprávějí pověsti o tom, jak se tam recept s postupem výroby tradiční trubičky dostal. Jedna z verzí například praví, že v roce 1812 kuchař pekl Napoleonu Bonaparte jakési tenké dietní oplatky, protože císař údajně trpěl žaludečními potížemi.

Pracovnice Městského muzea v Hořicích Oldřiška Tomíčková na Radiožurnálu upozornila, že nejrozšířenější pověstí je ta, podle které přinesli recept na výrobu trubiček Napoleonovi vojáci vracející se koncem roku 1812 z ruského tažení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí hořických trubiček v Dopoledním Radiožurnálu připomněla pracovnice Městského muzea v Hořicích Oldřiška Tomíčková

„Podle ní do městečka přišla skupina zbídačených vojáků, kterým se pak dostalo pomoci a ošetření. Jeden z vojáků se vydával za Napoleonova kuchaře a z vděčnosti za poskytnutou pomoc věnoval své ošetřovatelce, paní Líčkové, recept na císařovu oblíbenou pochoutku,“ přiblížila.

Recept se pak dědil v rodině po přeslici až do doby, kdy se v roce 1880 přiženil cukrář Kofránek, který založil v roce 1879 firmu a výrobu trubiček rozjel ve velkém.

„Pan Kofránek se zasloužil nejen o technické zdokonalení vynálezem elektrického přístroje na pečení oplatek, ale také rozšířil slávu trubiček do celého světa. Své zboží vyvážel nejen po celé monarchii, ale například také až do Ameriky či Šanghaje,“ doplnila Tomíčková.


Letošní narozeniny oblíbené pochoutky slaví Hořice už od začátku roku. Už v únoru vyhlásilo Hořické muzeum ve spolupráci s knihovnou soutěž Hořice -město mlsounů.

„Soutěžilo se kategorii reklamní a výtvarné. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo tento týden a práce jsou vystaveny na hořické radnici. V květnu byla v městském muzeu zahájena výstava Příběh hořických trubiček, na muzejní noc jsme pozvali Hanu Kofránkovou, která je vzdálenou příbuznou cukráře Karla Kofránka,“ přiblížila

Hořické trubičky mají, stejně jako třeba olomoucké tvarůžky, ochrannou známku Evropské unie.

Vladislava Wildová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme