Plzeňská práva zatím nedostanou novou akreditaci pro magisterský program

Plzeňská práva jsou zatím bez nové akreditace pro magisterský program. Rozhodla o tom komise v Hejnicích na Liberecku s tím, že o možném prodloužení programu se může jednat znovu v červnu. Fakulta ale musí doložit další údaje. Současná akreditace končí v říjnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Právnická fakulta v Plzni

Právnická fakulta v Plzni | Zdroj: ČTK

Jednání trvalo několik hodin a podle členů komise bylo složité. Akreditační komisi předsedá Vladimíra Dvořáková, která potvrdila, že komise zatím skutečně nemůže rozhodnout v případu plzeňských práv pozitivně.

Fakulta má podle komise personální problémy, které trvají už delší dobu. Není tedy schopná zajistit kontinuální výuku po několik dalších let. Akreditační komisi se nelíbilo, že škola nedodala potvrzení o kvalifikaci hlavně mladých učitelů, kteří jsou budoucností pro právnickou fakultu. Komisaři se zajímali hlavně o přihlášky k habilitačnímu řízení, které vede k získání akademických titulů a větší odbornosti samotných učitelů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O čerstvém rozhodnutí Akreditační komise a jeho dopadech mluvil na Radiožurnálu předseda studentské komory plzeňské právnické fakulty Michal Volf

„Při projednávání jsme zjistili některé věci, které byly v té žádosti uvedeny a byly velmi podstatné, které se týkaly zejména perspektivy habilitovaných mladých pracovníků, kde byly přísliby, že do 31. 3. budou připraveny žádosti k habilitacím, v některých případech dokonce místopřísežné prohlášení, že to vše bude. My jsme zjistili, že situace není přehledná, že tu žádost nepodal zatím nikdo," vysvětluje Dvořáková a doplňuje:

"Tam je řada lidí ve věku nad 80 let nebo že se blíží věku 80 let. To není nic proti tomu, aby tam vyučovali, ale perspektiva fakulty leží na mladých lidech. Proto my chceme doložit, kam byly podány, na jaké fakulty, na jaké obory žádosti o habilitaci."

Děkan fakulty Jan Pauly věří, že škola doloží kvalifikaci pedagogů. „Uděláme všechno pro to, aby co nejvíc těch kolegů v dohledné době předložilo žádosti, a případně budeme specifikovat, jak jsou na tom ti ostatní. Doufám, že to konečně bude stačit,“ říká.

První reakce studentů na rozhodnutí komise byly hodně rozpačité. „Ta reakce by nebyla hezká, takže já se radši vyjadřovat nebudu. To bude martyrium pro studenty. Už teď jsou nervózní, nevíme, co bude, co máme čekat. Zrovna se tu učím na zkoušku a nevím, jestli to má vůbec smysl,“ zněla jejich slova.

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

Také Helena Morozová, posluchačka čtvrtého ročníku, nebyla zprávou nadšená. „Myslím si, že je to škoda, protože se pro studenty prodlužuje doba čekání. Je škoda, že nevíme, co bude dál,“ tvrdí.

Další jednání akreditační komise bude v červnu, kde může přijít jiné rozhodnutí. Předseda studentské komory právnické fakulty Michal Volf si ale myslí, že komise v současnosti nevytýká fakultě nic, kvůli čemu by neměla program prodloužit.

„Pro studenty to znamená to, že za chvíli nám začíná zkouškové období a nervozita, při které se budou muset učit, je velká. Napětí mezi námi samozřejmě vzrůstá, ale není to nic, na co bychom za poslední rok nebyli připraveni,“ říká Volf a pokračuje:

„Doufám, že v červnu se rozhodne, a je to i v zájmu akreditační komise tuto problematiku už rozhodnout. Myslím si, že by bylo velmi neetické a v reálu i obtížné pro Západočeskou univerzitu, která se snaží připravit i jiné varianty, řešit tuto situaci. Na právnické fakultě studuje 1500 studentů a takový přesun by nešel realizovat za měsíc.“

Fakultě hrozí i úplné zavření

Volf je zároveň přesvědčen, že vedení fakulty udělalo pro prodloužení fakulty, co mohlo. „Celé vedení fakulty i univerzity udělalo maximum, protože si myslím, že se podařilo reflektovat veškeré výtky, které akreditační komise měla,“ tvrdí Volf a dodává:

„Můj osobní názor i studentů je ten, že nepopíráme, že v minulosti nějaké chyby byly. Ale fakulta transparentně fungovala od roku 2011. Myslím si, že kauza, která nás postihla před čtyřmi lety, je minulost. Fakulta se nějakým způsobem očistila, funguje velmi dobře a vedení dělá všechno pro to, aby zabezpečilo standardní fungování.“

Podle děkana Jana Paulyho už fakulta zajistila 31 profesorů a docentů, což je téměř dvojnásobek oproti červenci 2011. Komisaři také požadují, aby fakulta doplnila počet akademiků, kteří z fakulty už odešli. Podle vedoucího katedry veřejné správy Tomáše Loudy prý školu opustilo nejvíce lidí za bývalého děkana a exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Akreditační komise nepovolila plzeňským právům magisterský program. Příčiny a následky shrnula redaktorka Petra Benešová

„Tady odešlo mnohem více lidí, habilitovaných a potřebných pedagogů, za účinkování takzvaného reformního vedení než potom následně,“ tvrdí.

Akreditaci na magisterský právnický program má teď Západočeská univerzita do října, o prodloužení studia pak žádá samotná právnická fakulta. Její budoucnost je tak zatím velmi nejistá. Vysokoškoláci by sice mohli dostudovat, ale škola nemůže přijímat další studenty a v rozpočtu jí budou chybět peníze na učitele.

Studenti by si pak zřejmě museli podat přihlášky na jiné školy a čekat, jestli jim právnické fakulty uznají už splněné předměty. Fakultu před čtyřmi lety poškodila aféra s rychlostudiem a udělováním titulů i některým známým osobnostem a politikům.

Petra Benešová, Šárka Škapiková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme