Manželé Kiebelovi z ústeckého Střekova doufají, že po letošní povodni už Vánoce stráví doma

Nejméně čtvrt milionu korun bude manžele Kiebelovy stát obnova jejich bytu po červnové povodni. Bydlí na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem. Doufají, že většinu peněz dostanou od pojišťovny. Nelíbí se jim byrokracie a stohy dokumentů, které musejí vyplňovat při různých žádostech o finanční pomoc. Vánoce už by Alice a Vladislav Kiebelovi chtěli strávit doma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voda dosáhla u manželů Kiebelových do poloviny oken

Voda dosáhla u manželů Kiebelových do poloviny oken | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Vodu jsme měli asi do poloviny oken,“ popisuje paní Kiebelová a provádí mě bytem nad garážemi ve zvýšeném přízemí.

„Po roce 2002 jsme to měli všechno nové, protože jsme začínali od nuly. Plovoucí podlaha se bohužel vyhodila, měli jsme vestavěnou skříň za 60 tisíc, která se musela celá zlikvidovat,“ vyjmenovává.

Vyhodit museli manželé i zaplavenou pokojovou stěnu a všechna akumulační kamna. Zkrátka nábytek, který se nedá odnést. Plastová okna by v bytě teoreticky zůstat mohla, jenže byla zaplavená, a tak nikdo neví, co je vevnitř.

Přehrát

00:00 / 00:00

U manželů Kiebelových v ústeckém Střekově natáčela Gabriela Hauptvogelová

„Potřebovali bychom odborníka od nějaké firmy, která dělá plastová okna. Jenže už teď vidíme, že jdou zavírat jinak než předtím. Takže jsme se rozhodli, že si alespoň dvě okna do ulice vyměníme na vlastní náklady, kdyby nám to pojišťovna nechtěla uhradit,“ vysvětluje pan Vladislav.

Cenu nového vybavení bytu manželé odhadují na minimálně 250 tisíc. „Ale jestli budeme muset dělat kuchyň, která stála přes 100 tisíc, tak je ten odhad strašně podhodnocený. Protože nevíme, jestli budeme dělat jen spodek nebo i vršky, jaké tu bude vytápění. Měli jsme tu troje akumulační kamna, jedny stojí 70 tisíc,“ upozorňuje.

Naštěstí dostali zálohově 100 tisíc korun od pojišťovny. Je s ní prý ale špatná domluva. „Teď mi třeba poslali dopis, že nebudou dál plnit, dokud jim nenapíšu věci, které jsem zachránil a jejich hodnotu. Tak tomu nerozumím,“ poznamenává muž.

Vladislav Kiebel natírá zdi chemikálií, která by z cihel pod omítkou měla vytáhnout nečistoty | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Ihned po povodni manželé zkoušeli žádat o okamžitou pomoc ve výši až 50 tisíc. „Měli jsme jít na úřad práce, tak jsme tam šli. Nikdo se s námi nebavil a dali nám štos papírů, abychom je vyplnili. Jenže my jsme na to neměli čas. A když jsem tam šla teď, tak mi řekli, že máme smůlu, že to bylo do konce července,“ stěžuje si paní Alice.

Dodává ale, že od magistrátu dostali dopis, že obdrží 20 tisíc, které nakonec opravdu dostali. Kiebelovy čeká ještě hodně práce. Odhadují, že se domů budou moci vrátit až v listopadu.

Zatím bydlí v garsonce, kterou jim družstvo na tři měsíce pronajalo za korunu. Pak už budou platit nájmy dva, proto paní Alice chodí i v důchodu na brigádu.


Střekovské návřeží v Ústí nad Labem

Gabriela Hauptvogelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme