Klausův portrét na protest proti amnestii sundávají úřady i školy

Některé úřady a školy dnes sundaly ze zdí portrét prezidenta České republiky Václava Klause. Učinili tak na protest proti jeho novoroční amnestii. Výzvu spustil dnes ráno nezávislý starosta Želechovic nad Dřevnicí na Zlínsku Michal Špendlík. Ten původně požádal o podporu jen několik svých kolegů v regionu. Do večera už se k němu údajně připojilo okolo dvou set obcí a měst.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii.

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. | Zdroj: ČTK

„Nemá právo tam viset,“ řekl starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík a zavřel portrét hlavy státu do skříně. Dal tak symbolicky najevo svůj postoj k prezidentově pardonu, který se zřejmě dotkne i korupčníků a pachatelů úmyslných závažných trestných činů. Amnestie byla podle něj pojata příliš široce a jedná se o přehmat.

Na adresu obecního úřadu v Želechovicích dnes celý den proudilo množství e-mailů, ve kterých se lidé k protestu sami hlásili, často i s celou rodinou. Starostovo zklamání sdílí i řada želechovických obyvatel, i když nejen kvůli korupčním kauzám.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Želechovicích nad Dřevnicí natáčela redaktorka Andrea Kratinová.

„Místo toho, aby se tu odměňovali slušní lidé, tak se odměňovali ti, co si to nejmíň zaslouží. Navíc, že jo, co víme, hlavně recidivisti, takže to vysvětlení bylo chabé,“ zlobila se třeba Monika Ševců.

Mladá matka Kateřina Bochézová zase kroutila hlavou nad zbytečnou prací policie. „Je mi líto policistů, protože oni se hodně snažili, aby zatkli ty pachatele, a všichni jsou na svobodě. Takže jejich práce vyjde vniveč,“ podotkla.

Podle Špendlíka byla akce se sundáním portrétu spontánní nápad. „Mohou se psát různé petice, mohou se psát otevřené dopisy, ale tohle je opravdu taková názorná akce, kdy jsme ten nesouhlas vyjádřili symbolicky,“ popsal starosta. Podle jeho informací se k tomuto protestu do večera přidalo asi 200 obcí a měst.

Portrét Václava Klause nesundávají jenom na úřadech. Od dnešního dne nevisí ani v želechovické mateřské škole, a i ředitel želechovické základní školy Michal Cholek cítil potřebu vyjádřit svůj postoj.

Přehrát

00:00 / 00:00

V pořadu Stalo se dnes mluvil želechovický starosta Michal Špendlík a tajemník prezidenta Ladislav Jakl.

„My děti ve školách vzděláváme a vzděláváme je k morálním principům. Pokud to dopadne tak, jak se předpokládá, že rozkrádání nebo tunelování státního majetku je u nás odpouštěno a potom může dojít k tomu, že není soudně vymáháno, platíme to my a jsou to peníze, které právě na to vzdělávání mohou jít. Pokud dojde i k tomu, že budou moci uplatnit svůj nárok postižení na státu, budeme to platit podruhé,“ říká Cholek.

Na sundávání podobizny prezidenta ve školách zareagoval i prezidentský úřad. Mluvčí prezidenta Radim Ochvat pro agenturu ČTK řekl, že ředitelé škol by měli chránit děti před „projevy pokleslého politického boje“.

Ministerstvo školství se zasáhnout nechystá

Ředitel želechovické základní školy se však od jakéhokoliv politikaření distancoval.

„Školy mají být opatřeny státním znakem, který samozřejmě sundávat nebudeme, nicméně předpis kde, na kterém místě má viset portrét prezidenta, takový předpis neexistuje. Jedná se spíš o symbolické připojení k protestu, člověk si může zvolit petici, která je na internetu, nebo si může zvolit nějaký jiný způsob. Samožřejmě děti do toho zatahovat nechceme, jedná se spíš o akci dospělých," uvedl Cholek.

Kvůli amnestii se chystá ústavní stížnost i předčasné sundávání portrétů prezidenta

Číst článek

Ministerstvo školství podle svého mluvčího Marka Zemana nebude na fakt, že v některých školách zmizela ze stěn fotografie hlavy státu, reagovat.

„V tomto případě není důvod, jelikož to není žádné porušení jakéhokoli zákona či vyhlášky, kterou by vyhlašovalo ministerstvo školství. Umístění fotografie hlavy státu je tradičním výrazem úcty k prezidentu republiky,“ konstatoval Zeman.

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl večer označil starosty, kteří sundávali prezidentův portrét za oběti mediální hysterie. Žádnému korupčníkovi ani tunelářovi podle jeho slov amnestie udělena nebyla. U kauz, jako je například H-systém, nebo případ soudce Berky, prý nebylo zatím prokázáno, že by se jich amnestie týkala.

Jakl: Naše doba je nemocná erozí vztahu k autoritám

A ohradil se i proti snímání prezidentovy fotografie ve školách. „Tito lidé vlastně vzkazují dětem: Až nebudete někdy souhlasit s rozhodnutím svého učitele, tak ho prostě neposlechněte, vykašlete se na něj, plivněte na něj, vyplázněte na něj jazyk a kdyžtak po něm něco hoďte,“ řekl Jakl.

Podotkl, že naše doba je nemocná erozí vztahů k autoritám. „A tito lidé k tomu leccos přidávají, a to jenom na základě toho, že pan prezident prokázal určitou odvahu lidem, kteří jsou buď nevinní, protože jim za deset, dvanáct, patnáct let nikdo nic s celou soudní mašinérií nedokázal, jenom jim ničí životy, anebo kteří spáchali trestné činy, za které se jinde na světě do vězení vůbec nechodí, tak jenom za to, že prokázal tuto odvahu, tak jsou schopní trojčit,“ opřel se Jakl do kritiků amnestie.

V kanceláři želechovického starosty už podobizna českého prezidenta nevisí. O osudu zarámovavé fotografie hlavy státu je podle Michala Špendlíka rozhodnuto.

„Tak tu podobiznu – samozřejmě škoda je toho rámu, protože tam bude asi viset nový prezident – demontujeme, rozděláme rám, fotku vyndáme a pravděpodobně skončí ve skartu,“ popisuje starosta.

Helena Šulcová, Věra Pfeifferová, Andrea Frydrychová, Andrea Kratinová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme