Host Radiožurnálu13. března  2018 v 10:21  

Ramesse II. chtěl ukázat, že má blízko k bohu Slunce, říká Miroslav Bárta o objevu českých egyptologů

„Vývoj civilizací nahoru a dolů je součástí dějin, neměli bychom si zoufat. Cesta člověka spočívá v tom, jak se se vzestupy a pády dokáže vyrovnat,“ říká egyptolog Miroslav Bárta - Foto: Kristýna Hladíková

„Vývoj civilizací nahoru a dolů je součástí dějin, neměli bychom si zoufat. Cesta člověka spočívá v tom, jak se se vzestupy a pády dokáže vyrovnat,“ říká egyptolog Miroslav BártaFoto: Kristýna Hladíková

Kam zmizely předchozí civilizace – a kam kráčí ta naše? I na to se při své práci ptá známý egyptolog Miroslav Bárta. „Vývoj civilizací nahoru a dolů je součástí dějin, neměli bychom si zoufat. Cesta člověka spočívá v tom, jak se se vzestupy a pády dokáže vyrovnat,“ shrnuje v rozhovoru s Patricií Strouhalovou.

Před pár měsíci si čeští egyptologové připsali významý objev. V egyptském Abúsíru objevili dosud neznámý chrámový komplex Ramesse II. Jde o poměrně významný milník (nejen) pro českou egyptologii, přesto je Miroslav Bárta s hodnocením zatím opatrný.  

„Egyptologie je věda dlouhých časových řad a vždy dlouho trvá, než se podaří rozklíčovat všechny aspekty unikátních objevů,“ říká ředitel Českého egyptologického ústavu. 

Ramesse chtěl podpořit svou legitimitu 

Ramesse II. byl jedním z nejvýznamnějších panovníků Nové říše, žil ve 13. století před naším letopočtem a představoval zcela novou politickou éru. „Jeho doba byla dobou nástupu silných vojenských osobností. Mimo jiné je známý i jako stavitel památek po celém světě. Do jeho politiky zapadá i objevený chrám,“ dodává Miroslav Bárta. 

To, že se objevený chrámový komplex nachází právě v Abúsíru, přesto na první pohled nedává zcela smysl. Stojí v pohřebišti na hrobkách z doby stavitelů pyramid – a Ramesse prý musel mít pádný důvod, proč ho postavil právě tady. 

O úspěších českých egyptologů slýcháme poměrně často. Do žebříčku časopisu Heritage Daily se dostal nález hrobky faraonova lékaře učiněný v roce 2013. Na přelomu let 2014 a 15 se objevila zpráva o tom, že našli hrobku neznámé královny Chentkaus III. Ta byla manželkou faraona Raneferefa. V roce 2002 objevili v Abúsíru kost s pokročilou formou nádoru. To pomohlo k zjištění, kdy se tyto nádory začaly objevovat. V roce 2007 našli doklady o osídlení místa jižně od oázy Baharíja.

„Abúsír byl ústředním místem kultu boha Slunce. Ten vystupoval do popředí vždy, když daný panovník potřeboval zvýšit svou legimitimu. To, že se chrám nachází v blízkosti slunečních svatyní, tedy mohlo být projevem Ramessova přání prokázat svou blízkost bohu Ra,“ uvažuje egyptolog. 

Ramesse II. bezesporu patří k jedněm z nejslavnějších panovníků starověkého Egypta. Říše se v jeho době stala impériem. A to bohatým impériem. „Bez fungující ekonomiky nemůžete pomýšlet na úspěchy doma ani v zahraničí,“ shrnuje Miroslav Bárta. Ten se už za pár týdnů na místo vykopávek do Egypta opět vrátí. 

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace