Host Radiožurnálu18. května  2017 v 10:00  

Muzika je vždy dar shůry, říká David Stypka. Jeho alba zatřásla českou hudební scénou

David Stypka - Foto: Luboš Vedral

David StypkaFoto: Luboš Vedral

Talent, který na české hudební scéně chyběl. I taková slova zněla, když loni David Stypka vydal desku s názvem Jericho. „Měl jsem strach. Bál jsem se, že půjde o polibek smrti,” vzpomínái zpěvák, kytarista a textař.

Hudební recenzenti ho objevili krátce před jeho čtyřicítkou, tedy v době, kdy, jak sám David Stypka říká, se už smířil s tím, že ve větší míře nikdy hudbu dělat nebude. Paradoxně možná právě to ho vyšvihlo do hudebních nebes. 

„Věděl jsem, že můžu ráno vstát a natočit písničku, kterou si v poledne lidé poslechnou na YouTube. Ze smíření, že můžu dělat hudbu, jak chci, vlastně vznikla moje kapela Bandjeez,” vzpomíná. 

O hudbě dnes mluví jako o svém vnitřním prostoru, do kterého fouká, když je sám. „Člověk by sám muziku nevymyslel. Muzika je vždy dar shůry,” domnívá se. 

Jeho hudba je osobní, melancholická a často velmi smutná. „Dnes už se nám ale podařilo naši hudbu posunout: k naději a světlu, k tomu, že vše není ztracené,” shrnuje. 

Po obrovském úspěchu loňského alba Jericho stihl David Stypka vydat další album. Jmenuje se Neboj!, vyšlo před pár dny a recenzenti (opět) nešetří chválou.

Smutný muž českého showbyznysu 

Do showbyznysu sice vkročil s image smutného muže, přesto některé písně, které dnes skládá a nad kterými přemýšlí, mají ke smutku daleko. Má to prý jedno „ale”.  

„Uvažoval jsem, zda si po smutném entréé můžu dovolit udělat veselou desku,” usmívá se. „Rozhodl jsem se, že ano - že si můžu dělat, co chci.” 

Celý rozhovor si poslechněte buď přímo v tomto článku, nebo v iRadiu.  

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace