Host Radiožurnálu5. prosince  2017 v 10:16  

Kdo není indián, toho prales sejme, říká malíř Jan Dungel. Indiáni mu říkají Honza Nebojsa

Jan Dungel - Foto: Luboš Vedral

Jan DungelFoto: Luboš Vedral

Vystudoval biologii, živí se jako umělec na volné noze. Na svou lásku k přírodě přitom nezapomněl. Už více než čtvrtstoletí je privilegovaným malířem amazonského pralesa. „Toho, kdo není indián, prales sejme,” s oblibou říkává Jan Dungel.

Indiáni mají z některých míst amazonského pralesa strach. Evropan se tomu obvykle směje, jak ale malíř Jan Dungel v rozhovoru s Lucií Výbornou říká, i on v Amazonii zažil věci, na které dnes vzpomíná s malou dušičkou. 

„Našli jsme například mrtvého černého kajmana, což je druh krokodýla. Ležel na břiše, vážil asi tři sta kilogramů. Rozhodli jsme se, že si poblíž uděláme skrýš a budeme fotit kondory, kteří k němu přilétali. Když jsme se ale vrátili ráno, ležel na zádech - nedovedli jsme si to vysvětlit! Žádní lidé kolem neprojeli, kajman byl mrtvý a žádné stopy tam nebyly," vybavuje si. 

Když člověk poslouchá jeho historky z amazonského pralesa, vlastně se vůbec nediví, že jeho indiánské jméno v překladu znamená Honza Nebojsa. „Indiáni se v neznámých částech lesa bojí, hlavně duchů a nadpřirozených sil. Což já samozřejmě nevnímám, proto mají pocit, že jsem nebojácný,” vysvětluje Jan Dungel. 

„Chtěl jsem si odpočinout od lidí, šel jsem si sednout bokem a ztratil jsem se. Naštěstí si to mí průvodci uvědomili a našli mě. Poté mi vyprávěli historky o tom, že každý z nich má v rodině někoho, kdo se v pralese ztratil a už nikdy se nevrátil.“
JAN DUNGEL

Ztratit se a nevrátit 

Prales ho už před více než čtvrtstoletím uchvátil svou nádherou. „Cítím v něm jednotu přírody a lidské kultury. Fascinuje mě,” přiznává. Jeho zaujetí přírodou ho přitom často dovede až na místa, z nichž se jen obtížně hledá cesta zpátky. 

„Naposledy se to stalo letos. Chtěl jsem si odpočinout od lidí, šel jsem si sednout bokem a ztratil jsem se. Naštěstí si to mí průvodci uvědomili a našli mě. Poté mi vyprávěli historky o tom, že každý z nich má v rodině někoho, kdo se v pralese ztratil a už nikdy se nevrátil.” 

Jan Dungel tvoří - Foto: Osobní archiv Jana Dungela

Autor:  Alžběta Švarcová  (als)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace