Karel Janeček

Karel Janeček - Foto: Marián Vojtek

Karel JanečekFoto: Marián Vojtek

Jeho společnost zprostředkovává obchody na světových burzách, ale nejvíce času prý věnuje Nadačnímu fondu proti korupci. Hostem Radiožurnálu byl na Nový rok Karel Janeček, matematik a podnikatel. Otázky mu kladl moderátor Jan Pokorný.

Kromě boje proti korupčnímu prostředí se také věnuje podpoře vědců, a to prostřednictvím svého Nadačního fondu pro podporu vědy a výzkumu. „Věda je základ úspěšné a konkurenceschopné společnosti,“ domnívá se Karel Janeček. „U nás jde však o do jisté míry podceňovaný obor. Peníze jdou totiž obvykle tam, kde se dají dobře ukrást, což se ve vědě a školství příliš nedá,“ vysvětluje. 

„Jeden nadační fond sice situaci nijak nevytrhne, ale na druhou stranu ukáže směr a motivaci někomu jinému,“ nastiňuje Karel Janeček svůj pohled. „Veřejnost tak má možnost se dozvědět, že i věda je důležitá,“ dodává a zároveň vzpomíná, jak se on sám věnoval vědecké činnosti. Nakonec se však rozhodl zařadit se do praxe. „I když stále přednáším na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy,“ upozorňuje. 

Jak hodnotí Karel Janeček rok 2011 z hlediska boje proti korupci? „Myslím, že se událo hodně změn, ale ne zásluhou politické reprezentace, spíš díky společnosti. Lidé si začali uvědomovat, jak korupce ničí naši zemi,“ popisuje. „Založení Nadačního fondu proti korupci bylo spontánním impulzem a jsem překvapen, jaký má úspěch,“ zmiňuje. 

Lze vůbec korupci zamezit? Proč se Karel Janeček domnívá, že především korupce může za ekonomické problémy České republiky? Co považuje za mindrák totality? I to se dozvíte při poslechu audio záznamu rozhovoru. 

Záznam celého rozhovoru s Karlem Janečkem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. 

Autor:  Šárka Ševčíková  (šše)
Pořad: Host Lucie Výborné  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí-pátek 9:05; sobota-neděle 10:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus
 

Sledujte nás

Další nabídka

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace