Project25. července 2018, 22:00  

Apollo? Apollo...

Duo TomAlex - Foto: Michal Kořán

Duo TomAlexFoto: Michal Kořán

Fifty years ago reaching the Moon finded its peak. On Christmas 1968 the Apollo 8 flew around the Moon and on the July 20, 1969 Appollo 11 landed on it. On the day after Neil Armstrong - first man on the Moon, delivered the famous sentence: "It's a small step for a man and a giant leap for the mankind". For the author of this composition these have been only passing memories from his childhood. What's remaining after fifty years from the event, in time when all main protagonists passed away? A collage with sounds of astronauts communication, period radio broadcast, composer's memories and music by the Duo TomAlex.

Vrcholné období kosmonautiky, kdy celý svět sledoval lety do vesmíru, přibližuje projekt dua TomAlex, které tentokrát při svých improvizacích využilo autentických záznamů komunikace s astronauty i dobové komentáře z Československého rozhlasu a Československé televize s cílem vytvořit koláž vyvolávají ducha doby i smutek z toho, že už pominula. 

Stopa na měsíci - Foto:  NASA

Stopa na měsíciFoto:  NASA

Nahrávku doprovázejí vzpomínky Alexe Švamberka, kterému bylo tehdy sedm let a lety k Měsíci ho fascinovaly. Měl to štěstí, že v té době nežil v Československu a vrcholné události kosmonautiky mu nepřekryla srpnová invaze bratrských armád Varšavské smlouvy. Její dopad pocítil až po návratu v říjnu 1969, lety do kosmu však stále sledoval a byl zklamaný, když se k Měsíci přestaly vysílat lodě s lidskou posádkou. Astronauti, kteří na něm stanuli, postupně umírají. Po smrti jsou dvě třetiny z nich.  


I když prvotní fascinace opadla, nemohl si ovšem nechat ujít let prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka o deset let později.
Apollo? Apollo se natáčelo od května do půlky července během šesti večerů, kdy oba protagonisté improvizovali, Tomáš Reiner měnil efekty u kytary a Alex Švamberk střídal různé syntezátory. 

 

Duo Tomalex: Apollo? Apollo...

Vložit na svůj web

Autor:  Michal Rataj

Nové články v rubrice

 • 27. března  2019 v 22:00       rubrika: Project

  Veronika Svobodová: Ror-bu

  Ror-bu is the sound composition of Veronika Svobodová, whose approach to work with sound unmistakably reveals the links to theater scenography, art of installation and performance. In her work he connects space, time,...

   
 • 27. února 2019, 22:00     Audio  rubrika: Project

  Ian Mikyska, Maryanna Kozak, Martina Smutná: MÉDEA

  Taking off from the topic of infidelity, this radio Medea plays a game of intimacy, nearness, and honesty with the listener. Original documentary material mixes with actorly interpretations and entries of the radio broadcasters' incisions. Stories of the cheated and the cheating... "...for me it's such a huge thing that the other person is interested in me that it then becomes really hard not to take the opportunity."

   
 • Jan 30, 2019, 10 PM       rubrika: Project

  Mikuláš Mrva: Eastern Mirrors

  The title derives from the book of poetry by Adam Borziče called Western-Eastern Mirrors. The original idea of composing soundtrack has developed into rather flexible form of sound composition.

   

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas