21. února  2012 v 09:46  rubrika: Také se stalo

Myší samečci se prozrazují zpěvem

Možná vás to překvapí, ale myši zpívají. Přesněji řečeno - myšovití hlodavci. Jen o tom nevíme. Dělají to totiž na ultrazvukových frekvencích. Samečci se chtějí zalíbit samičce a mláďata jí najít.

Trvalo to tři dny natáčení, než se vědcům spolu se studenty podařilo potkaní námluvy natočit. Posloužil k tomu detektor, který převádí ultrazvukové signály do frekvencí pro nás slyšitelných a používá se k rozpoznání domluv netopýrů. 

Informace, kterou samec samici zpěvem o sobě sděluje, je často docela komplexní. "Někdy rád, a někdy nerad tím sděluje své osobní údaje," tvrdí etolog Daniel Frynta. Podle něj je zpěv kombinace registru obyvatelstva s občanským průkazem nebo pasem a možná i se zdravotní knížkou. 

Při vyšších frekvencích je signál více směrovaný a lépe se určuje, odkud přichází. Signálu rychle ubývá se vzdáleností. 

„Když budete chtít komunikovat na velké vzdálenosti jako třeba velcí savci typu slonů, použijete infrazvuk. Naopak když budete chtít komunikovat na krátké vzdálenosti, tak použijete ultrazvuk. Další vlastností ultrazvuku je, že je velice rychle pohlcován malými předměty, třeba listy. Je to zvuk, kterým vy si můžete povídat a ostatní vás nemohou tak snadno odposlouchávat a případně chytit a zabít. Čili je to něco jako lidské šeptání,“ uvedl Frynta pro magazín Klik-a. 

Zpěv byl na zkoumaných potkanech vidět, upřesňuje etoložka Martina Komárková: 

„To, že produkují ultrazvuk na nich bylo vidět pouze tak, že se jim hýbaly uši při nadechování v rytmu, jak střídali různé slabiky." 

Myši trylkují jako ptáci  

Vědci vedení Dustinem Pennem z Německa, Rakouska a Švýcarska měřili myší dvoření podobně jako ptačí zpěv. Dokonce zjistili, že volně žijící myši zpívají častěji a na nižších frekvencích než myši v laboratoři. 

Pokud je mezi nimi rozdíl, zní to jako trylkování. Podobně jako u ptáků. 

„Když přijdeme do lesa, tak tam na nás ptáci zpívají čistými tóny, většinou se nám to více líbí, a do otevřené krajiny se ozývají trylkováním. To souvisí s tím, že zvíře potřebuje předat signál nezkomolený i tehdy, když vnější prostředí jeho šíření příliš nepomáhá. U ultrazvuku je to totéž,“ dodal Frynta. 

"Ultrazvukový zpěv se dá využít i v medicíně, při výzkumu účinků léků. Zvukem nám potkan říká, co si myslí. To je jako byste viděla němý film, a pak film zvukový," vysvětlil etolog.
 

Vědci ale dokážou přiznat, že něco nevědí. Tým z německy mluvících zemí, který měřil zpěv u myší žijících ve volné přírodě, vedený etologem Dustinem Pennem, přiznává, že pětina samečků, které zkoumali, nezpívala vůbec. Že by postrádali hudební sluch? Zatím nevíme. Třeba o tom ještě uslyšíme. 

Fascinují zpěv inspiruje  

Zpěv potkanů si poslechl hudební skladatel a rozhlasový kolega Michal Rataj. Bylo to pro něj fascinující: 

„Mám pocit, že obsahuje velmi silné frekvence, které jsou daleko za schopností našeho sluchového aparátu vnímat vůbec určité spektrum, takže jsem to celé přetransponoval o oktávu výš a následně ještě dvakrát zpomalil. Výsledný zvuk jsem pro lepší vyznění umístil do virtuální akustiky krásné katedrály Chartres.“ 

Michal Rataj se inspiroval přírodou i ve skladbě, která měla premiéru v italském Trevisu v roce 2009.
 

„Je to skladba, kterou jsem mohl psát pro italský L'Arsenale Ensemble a skvělého italsko-francouzského sólistu Maria Caroliho. Ta věc byla inspirována přírodními elementy,“ prozradil Rataj s tím, že analyzoval zvuk vody, větru a ohně. 

"Je pro mě velkým tématem hledat takové zvuky, které jdou za hranici naší běžné sluchové zkušenosti," uzavřel hudebník.
 

Jak zní jeho skladby i samotný zpěv potkanů, si můžete poslechnout ze záznamu pořadu. 

 

Nejen ptáci, ale také myši zpívají. Jak je to možné, dozvíte se z populárně-naučném magazínu Martiny Maškové.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Klik-a  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 26. 2. 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas