27. června  2012 v 15:36  rubrika: Nepřehlédněte

Václav Peřich připouští zájem o post prezidenta NKÚ

Václav Peřich - Foto: Marián Vojtek

Václav PeřichFoto: Marián Vojtek

Bývalý viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Václav Peřich potvrdil Rádiu Česko, že by měl zájem stanout v čele této instituce, pokud ho poslanci osloví. Peřich působil coby viceprezident NKÚ v letech 1993–2002 pod vedením Lubomíra Voleníka.

Úřad kontroluje hlavně nakládání s veřejnými financemi, vyjadřuje se k hospodařením institucí, které s nimi zacházejí, ale i k návrhům zákonů, které se těchto záležitostí týkají. 

„Ujal bych se toho s velkou úzkostí i s velkým odhodláním,“ uvedl Peřich na dotaz, zda by funkci prezidenta NKÚ přijal. 

Kontroloři úřadu se v půlce června obrátili na předsedy obou parlamentních komor s rezolucí, v níž Miroslavu Němcovou (ODS) a Milana Štěcha (ČSSD) žádají, aby ochránili úřad od vnějších vlivů. 

„Oblast veřejných financí je v problémech v celém světě,“ vysvětluje Peřich apel kolegů v mezinárodních souvislostech. 

Politické změny  

Na otázku, zda je nezávislost instituce ohrožena, Václav Peřich řekl, že v zákonech je nastavení nezávislosti úřadu dostatečné.  

Nejvyšší kontrolní úřad - Foto: Tomáš Adamec

Nejvyšší kontrolní úřadFoto: Tomáš Adamec

Nezávislost NKÚ je dána tím, že má úřad vlastní rozpočtovou kapitolu a že se odvolávání a odměňování jeho vedení neřídí zákoníkem práce. 

„Veškeré manažerské postupy jsou ale pod vlivem rozkolísanosti změnou voleb, změnou prostředí,“ dodává Peřich. 

Chybějící odpovědnost  

Nejvyšší kontrolní úřad nedávno připomněl výsledek své kontrolní akce, která skončila loni a týkala se nákupu letadel CASA. 

O nákupu se teď znovu mluví kvůli policejní žádostí o vydání Vlasty Parkanové kvůli nehospodárnosti při nákupu letadel CASA.  

NKÚ už loni kritizoval fakt, že resort obrany nešel cestou veřejné soutěže. 

Václav Peřich připouští, že v některých případech je možné vyhnout se veřejným zakázkám: 

„V každé složité praxi se můžou vyskytnout situace, kdy je odůvodněné nejít cestou veřejné soutěže, otázkou je, zda se těchto výjimek nezneužívá,“ míní Peřich. 

Zákony podle něj pamatují i na kritérium hospodárnosti u veřejných zakázek. 

„Chybí ale to, čemu se říká auditní stopa, aby po každém důležitém rozhodnutí bylo zřejmé, kdo za to rozhodnutí odpovídá,“ uvedl bývalý viceprezident NKÚ. 

Pokles důvěry 

František Dohnal - Foto: Filip Jandourek

František DohnalFoto: Filip Jandourek

O tom, že se o Václavu Peřichovi uvažuje jako o jednom z kandidátů do čela úřadu, psaly Lidové noviny s odvoláním na zdroje z ODS. 

Spekuluje se ale také stranických kandidátech občanských demokratů, bývalém ministru zemědělství Ivanu Fuksovi nebo o poslankyni Zdence Horníkové. 

Post prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu je prázdný poté, co Městský soud v Praze potvrdil Františku Dohnalovi podmíněný trest. Dohnal odmítl vydat kontrolnímu výboru Sněmovny podklady k auditu hospodaření NKÚ. 

Podle průzkumu agentury STEM kvůli Dohnalovým kauzám klesla důvěra veřejnosti v tento úřad poprvé pod 50 procent. Je tedy nejnižší od konce 90. let. 

 

NKÚ zjistil nedostatky v čerpání eurodotací na vzdělávací projekty v Praze. Hosty Martiny Maškové jsou vedoucí kontroly Petr Neuvirt a bývalý viceprezident úřadu Václav Peřich.

Vložit na svůj web

Autor:  Martina Mašková  (mam), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Studio Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas