1. prosince  2013 v 22:05  rubrika: Zprávy

Mezi duší a Duchem - kurzy sebepoznání

Psychoterapie (ilustrační foto) - Foto: Free Digital Photos

Psychoterapie (ilustrační foto)Foto: Free Digital Photos

Známe to všichni – někdy v sobě máme zmatek, kterému nerozumíme ani za mák. Řada psychologů či psychoterapeutů dnes spolupracuje s odborníky na duchovní doprovázení. Jedním z nich je i psychoterapeut Michal Petr, který pořádá sebepoznávací kurzy spolu s řádovou sestrou – karmelitkou Denisou Červenkovou. Nazývají je Mezi duší a Duchem.

Řádová sestra Denisa Červenkové a psychoterapeut Michal Petr používají k poznání člověka mimo jiné model Terezie Avilské. Tato španělská mystička předpokládá, že křesťanský život se neskládá jen z toho, že něco děláme. Kromě jednání je pro nás zásadní vnitřní prožívání, naše myšlenky a emoce, zkušenosti, které si uvnitř přehráváme a musíme s nimi pracovat. 


Michal Petr: "Říká, že je to dost zásadní úroveň lidského života, do které vstupujeme tím, že se pouštíme do světa modlitby a meditace. Vstupní branou do hradu našeho nitra je modlitba a meditace a zároveň i pokora, což přeloženo do současného jazyka znamená vnitřní autenticita, pravdivost, ochota podívat se na sebe."
 

Model Terezie Avilské se nazývá Vnitřní hrad. Přibližuje Michal Petr. 

Michal Petr: "Základem naší bytosti je jádro, je to plus, to že jsme v podstatě dobří. Kolem sebe máme negativní zážitky a zkušenosti, negativní přesvědčení o sobě, zadržené emoce, máme různé fantazie, a to všechno je součástí našeho vnitřního světa."     
  

Abychom přežili, vytváříme si různé obranné mechanismy.  

Michal Petr: "Děláme vlastně to, že si přikryjeme tu naši podstatu nějakým způsobem, který nás ochrání. Tak se vytváří naše osobnost, jako soubor návyků. Můžete si to představit jako když jsme na poli, tam roste tráva, tak se po ní projdeme a ona prostě slehne. Když do toho místa přijdeme příště, tak bychom byli blbí, kdybychom šli jinudy, takže si prostě vyšlapeme cestičku. Neurovědci mluví o tom, že máme i neurální dálnice, že jsme velmi zautomatizovaní tvorové, polospící automaty." 

Pokud se chceme poznat, musíme tedy v první řadě pochopit mechanismy, kterými se chráníme, když máme přežít ve společnosti, která ne vždy uspokojuje naše potřeby. 

Michal Petr: "Každý z nás zná nějakou takovou situaci... Někdo třeba reaguje na to, když s ním někdo nemluví tím, že se doptává, jiný se naopak stáhne do sebe. A to je náš automat. Pokud máme žít zdravým životem (z hlediska psychoterapie), neměli bychom být fixovaní v nějakých vzorcích, ale měli bychom mít vědomou volbu. Můžeme se pak zachovat způsobem, který zvolíme a doufejme, že zvolíme konstruktivní a zralý způsob."
 

Dodává psychoterapeut Michal Petr s tím, že když se nám to podaří, budeme pak více jednat z našeho jádra a méně z našich zranění a negativních návyků. 

 

Mezi duší a Duchem - kurzy sebepoznání

Vložit na svůj web

Autor:  Michal Ježek
Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas