Žleby plné zážitků. Na zámku uvidíte vzácné bílé jeleny i kuchyň, kde je radost vařit

Obora Žleby chová vzácné bílé jeleny - Foto: Obora Žleby

Obora Žleby chová vzácné bílé jelenyFoto: Obora Žleby

Obora Žleby představuje jednu z lokalit, kde chovají vzácnou bílou jelení zvěř. Objekt ve správě státního podniku Lesy České republiky má rozlohu 121 ha a leží jižně od obce Žleby v lesním komplexu navazujícím na zámecký park.

Jen pět minut chůze ze zámku je dobře přístupná ukázková obůrka, kde jeleny nejen uvidíte, ale dozvíte se i vše o minulosti, současnosti a dalších plánech k zajištění prosperity této krásné zvěře. 

Výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky vám představí další obyvatele našich lesů. Sokolnické ukázky spojené s výkladem o problematice chovu a ochrany dravců navíc přispívají k atraktivitě areálu. 

Zámek Žleby má sice historii sahající do 13. století, ale dnešní romantickou podobu získal v polovině 19. století zásluhou pánů z Auerspergu. Auesperkové Žleby vnímali jako výkladní skříň svého majetku a zámek obohatili cennými sbírkami. 

Zámek Žleby se pyšní jednou z nejkrásnějších zámeckých kuchyní - Foto: Michal Smrčina, Archiv správy státního zámku Žleby

Zámek Žleby se pyšní jednou z nejkrásnějších zámeckých kuchyníFoto: Michal Smrčina, Archiv správy státního zámku Žleby

Na zámku proto nebyla nouze o bohaté hostiny v překrásných reprezentativních místnostech. Ale pro vzácné hosty bylo nutné připravit kvalitní a chutné pokrmy. Na kuchyni i jídle se tu rozhodně nešetřilo. Zámek Žleby se proto pyšní jednou z nejkrásnějších zámeckých kuchyní. 

Ostatně i zásoby jídla tu byly v nejlepším možném prostředí, místní hluboké sklepy vás zavedou do zbytků původního hradu z 13. století a nabízejí ideální klima pro skladování potravin. Zámecká kuchyň Žleby byla vybavena nejnovějšími přístroji své doby. 

Je nejen prostorná, ale i chladná, a ti co tu vařili, měli navíc krásný výhled z oken. Pro vodu nemuseli chodit daleko, protože majitelé zámku nechali zřídit kašnu s pitnou vodou přímo v kuchyni. 

Pořad: Česko - země neznámá  |  Stanice: Rádio vašeho kraje
Čas vysílání: pondělí-pátek 13:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Vyberte si svůj region

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace