Před šéfem francouzských energetiků je práce nad lidské síly

Na otázku, jaké je ve Francii dnes vůbec nejtěžší zaměstnání, je jednoznačná odpověď: být generálním ředitelem elektrického podniku EDF. Tím se nyní, po uspíšeném odchodu předchozího ředitele Jeana-Bernarda Lévyho, stává zkušený manažer Luc Rémont.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

EDF je jedním z největších francouzských podniků a od svého vzniku v roce 1946 prošel velkými změnami. EDF postavil vodní, tepelné a jaderné elektrárny. Jaderná energie dodávala až 75 procent elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Před šéfem francouzských energetiků je práce nad lidské síly

Po desetiletí byla tato technologie předmětem výzkumu, který vedl k mnoha inovacím. Francie elektřinu exportovala a platila za světovou špičku v oblasti jaderné energie. Byla energeticky nezávislá.

Později ale atom přestal být prioritou a péče o stávající centrály byla minimální, až se letos z technických důvodů víc než polovina reaktorů zastavila. Evropská komise v devadesátých letech totiž rozhodla liberalizovat evropský trh s plynem a elektřinou. A prosazovat zelenou energii. 

Unijní státy se stále více kloní k oddělení cen plynu od elektřiny, řekl po neformálním jednání Fiala

Číst článek

V roce 2005 byl podnik EDF částečně privatizován. Francouzští odborníci na jádro, kterým se přezdívalo nukleokrati, odcházeli do důchodu a nebyli nahrazováni další generací. Francie začala mohutně investovat do zelené energie.

Nákladné instalace, fotovoltaika a větrné elektrárny, jsou však vyráběny v zahraničí a Francii neobohacují.

Cena elektřiny závratně vyrostla a elektřinu nyní Francie musí částečně importovat. Kvůli energetické krizi a inflaci Francie letos zastropuje cenu elektřiny, zatím do konce roku. Stát rozhodl znovu znárodnit EDF a vykoupit zbývající akcie ze soukromých rukou. Z původní ceny akcie 32 eur její cena klesla na 12 euro k velké nelibosti malých akcionářů.

Připravte se na zimu

Francouzský parlament bude nyní zkoumat příčiny sešlosti jaderných elektráren a ztráty energetické soběstačnosti. Je jisté, že se bude mluvit o prezidentech Françoisovi Hollandovi a Emmanuelu Macronovi. Parlament se možná pozastaví nad vlivem průmyslových lobbistů na evropské ekology.

Vláda vydala seznam rad, jak šetřit energií: vytápět byt na 19 stupňů, pracovat z domova, sdílet cesty autem do práce, pouštět pračku v noci, ohřívat vodu v bojleru jen na 50 stupňů, zatahovat záclony...

Vláda nařízením stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Pro domácnosti platí bez ohledu na spotřebu

Číst článek

K nevyřčeným radám vlády, jak se vyrovnat se zimou, patří také nová móda – v zimním roláku pracuje nejen ministr financí Bruno Le Maire, ale i prezident Emmanuel Macron, který přitom dal před pár lety vyřadit z provozu renovovanou jadernou elektrárnu ve Fessenheimu v Alsasku, to aby vyhověl straně zelených.

Na dobré rady vlády nečekalo městečko Périers v Normandii a nakoupilo teplé oblečení pro školáky, aby jim nebyla ve škole zima.

Aby se Francie v budoucnosti vyhnula výpadkům elektřiny, tak EDF s Lukem Rémontem v čele bude muset opravit jaderné elektrárny a uvést je znova do provozu, do roka dostavět moderní elektrárnu EPR ve Flamanville, dát postavit a financovat šest menších reaktorů a pokusit se snížit šedesátimiliardový dluh podniku.

Před ředitelem EDF stojí práce nad lidské síly, ale doufejme, že svou roli zvládne a že podnik EDF bude opět silným pilířem francouzské ekonomiky.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme